89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ technikum1chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home
Turniej Maszyn Wiatrowych 2022

Turniej Maszyn Wiatrowych 2022


W dniu 5 kwietnia 2022 r. w Wejherowie w Zespole Szkół nr 2 odbyły się jedne z kilku w Polsce eliminacji Turnieju Maszyn Wiatrowych. W kategorii szkół ponadpodstawowych zgłoszonych było kilkanaście drużyn. Nasza szkoła wystawiła do tych eliminacji drużynę „Pogromcy wiatru” w składzie Natan Faryno oraz Artur Motylewski (klasa 3BO), której opiekunem został Pan Radosław Gierek.


Zadaniem podstawowym przed eliminacjami było zaprojektowanie wg określonych zasad oraz wykonanie wiatraka. Wykonana konstrukcja podczas eliminacji została poddana testom w specjalnie przeznaczonym do tego celu tunelu z aparaturą pomiarową.

Podczas testów sprawdzano parametry wiatraka wg trzech kategorii – największy moment skręcający uzyskany na osi wiatraka przy zahamowanym wiatraku, największa prędkość obrotowa wiatraka przy zadanej prędkości wiatru, największa moc uzyskana podczas obrotów wiatraka przy zadanym obciążeniu. W każdej z kategorii przyznawane były punkty, które złożyły się na pozycję końcową w turniej.

Nasza drużyna osiągnęła najwyższy drugi wynik w kategorii prędkość obrotowa.
W pozostałych kategoriach uzyskaliśmy piąty i ósmy wynik.

Ostatecznie uzyskane punkty pozwoliły zająć piąte miejsce tych eliminacji.

Nie pozwoliło to co prawda uzyskać awansu do finału zaplanowanego
na 22 kwietnia 2022 r. w Warszawie, ale i tak jesteśmy zadowoleni z uzyskanego wyniku, gdyż konkurencja była bardzo silna i już doświadczona.

Udział w Turnieju pozwolił nam nabrać doświadczeń i rozpalił w nas entuzjazm i ambicje na kolejną przyszłoroczną edycję, aby ponownie wystartować i powalczyć o awans.

Nasz projekt możemy bowiem rozbudować o dodatkowe łopaty wiatraka, na które jest jeszcze miejsce w naszej konstrukcji.

Drużyna „Pogromcy wiatru” dziękuje wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się
do zaprojektowania (rysunki techniczne piasty i łopat do druku 3D) oraz zbudowania konstrukcji metalowej utrzymującej wiatrak.

Poprawiony: niedziela, 10 kwietnia 2022 16:55
 

Branżowa Szkoła II

Szkoła Policealna

CKZ-młodociani


bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.